„Druskininkų klubas“: mylėkime savo miestą!

Ne tik svajojo, bet ir kūrė. Taip galima apibendrinti asociacijos „Druskininkų klubas“ pirmuosius veiklos metus. 2012-ųjų pavasarį susibūręs ir šiandien jau ne vieną gražią idėją, susijusią su Druskininkais ir čia gyvenančių žmonių gyvenimu realizavęs „Druskininkų klubas“ šiandien gali didžiuotis ne tik nuveiktais darbais, bet ir druskininkiečių pasitikėjimu šia organizacija.

Iniciatyvos – miestui ir žmonėms

Kiek daugiau nei prieš metus į asociaciją „Druskininkų klubas“ susivieniję veiklūs druskininkiečiai turi naujų idėjų ir kviečia visus žmones, turinčius originalių sumanymų, kaip garsinti Druskininkų vardą, prisidėti prie kurorto ir čia gyvenančios bendruomenės gerovės, veikti drauge. „Druskininkų klubas“ – atviras visiems iniciatyviems žmonėms ir pasiruošęs padėti, realizuojant gražias iniciatyvas. Suvieniję jėgas, galėsime džiaugtis pasiektais rezultatais, didžiuotis savo miestu, padarysime dar daugiau.

Klubas jungia 40 narių – verslo, kultūros, meno, švietimo atstovai, aktyvūs Druskininkuose gyvenantys ir dirbantys įvairių profesijų žmonės: inžinieriai, ekonomistai, politikai, kultūros vadybininkai, teisininkai, paslaugų ir aptarnavimo srities specialistai, kelininkai, medikai, miškininkai, transportininkai. Dažniausiai susitinka ir veiklos planus kuria klubo valdyba, kurią sudaro gerai žinomi druskininkiečiai: klubo prezidentė Vilma Žibūdienė, Ričardas Malinauskas, Albertas Katilovskis, Vidas Stašinskas, Artūras Skausmenis, Violeta Kaubrienė.

„Mums labai svarbūs Druskininkai. Svarbi jų istorija ir dabartis. Svarbi visiems – ir čia užaugusiems, ir iš kitų miestų atvykusiems gyventi. Mūsų klube nėra politikos – mes ne politikuojame, o stengiamės išsakyti geriausias idėjas, pasiūlymus, kaip padaryti Druskininkus dar gražesnius, žinomesnius, populiarinti jų vardą ne tik šalyje, bet ir užsienyje“, – apie klubo veiklą sakė prezidentė V. Žibūdienė.

Stipendijos gimnazistams

„Druskininkų klubo“ įgyvendintų iniciatyvų retrospektyvoje – iniciatyvos, atnešusios Druskininkų bendruomenei naujų patyrimų, didinę kurorto populiarumą.

2012-ųjų rudenį klubo nariai iš asociacijos nario mokesčio įsteigė mėnesinę premiją vienam geriausiam „Ryto“ gimnazijos dešimtokui, vienuoliktokui ir dvyliktokui. Pernai metais klubo narių sprendimu, mėnesinė premija buvo padidinta iki 100 Lt kiekvienam geriausiam moksleiviui. Iniciatyva pradžiugino moksleivius, ne vienas jų išsakė požiūrį, jog toks gimtojo miesto suaugusiųjų žmonių dėmesys besimokantiesiems, jų pasiekimams, kad ir mažiems, lyginant su tuo, ką bendrai galima pasiekti gyvenime, yra svarbus ir kaip moralinis palaikymas. Vaikai sakė, jog tai, kad ne tik jų tėvams, mokytojams, bet ir kitiems gimtojo miesto suaugusiesiems žmonėms rūpi, ką veikia, kaip žinių siekia jaunieji  bendruomenės nariai, yra ne mažiau nei pinginė premija džiuginanti paskata.

Patirtį – jaunimui

Druskininkiečiai gerai atsiliepia ir apie „Druskininkų klubo“ bei Druskininkų jaunimo užimtumo centro inicijuotą paskaitų – diskusijų ciklą „Aš pats“. Tai jaunimo susitikimai su įvairių profesijų žmonėmis, besidalijančiais savo patirtimi. Tokie susitikimai ir diskusijos gyvenimo kelią besirenkantiems moksleiviams atveria galimybę pažinti įvairių profesijų ypatumus.

Populiarina kurortą

„Druskininkų klubas“, siekdamas Druskininkus populiarinti šiuolaikinėmis technologijomis, inicijavo „Smart Druskininkai“ projektą. „Smart Druskininkai“ yra skaitmeninė nuolaidų ir turizmo programa. Vartotojai, atsisiuntę šią specialią programėlę, įdiegtą išmaniuosiuose telefonuose, gali rasti visą rūpimą informaciją apie lankomiausias Druskininkų vietas, renginius, patogų miesto žemėlapį, kurorte teikiamas apgyvendinimo, maitinimo įstaigų, įvairių kitų firmų teikiamas paslaugas. Projektas „Smart Druskininkai“ neša naudą tiek turistams paslaugas teikiantiems Druskininkų gyventojams, tiek į kurortą atvykstantiems svečiams.

Parama druskininkiečio knygai

Šią savaitę spaustuvę jau pasieks druskininkiečio istoriko Vytauto Valentukevičiaus knygos „Druskininkų raidos chronologija“ II-asis tomas, kuriame aprašomas 2005-2014 kurorto vystymosi laikotarpis. Knyga dedikuota kurorto 220-ies metų jubiliejui. Knygos leidybą parėmė ir „Druskininkų klubas“. „Esu labai dėkingas visiems rėmėjams, tarp jų ir „Druskininkų klubui“, – „Mano Druskininkams“ sakė V. Valentukevičius.

Kuriame šventę drauge

Šių metų pabaigoje „Druskininkų klubas“, paskelbęs fotografijų konkursą „Padovanok šventinę nuotaiką Druskininkams“, sutelkė bendruomenę puošiant Druskininkus, o kartu praturtino mus visus patyrimu, kaip smagu visiems kartu kurti šventę. Norėjusieji dalyvauti konkurse turėjo išradingai, kūrybiškai ir šventiškai papuošti savo namus ar aplinką, puošyba turėjo būti matoma viešai. Konkurso sąlygas atitinkančios nuotraukos talpinamos socialiniame tinkle Facebook, „Mano Druskininkai“ paskyroje. Laimėtojai, atrinkti pagal surinktų balsų (paspaudimų „patinka“) skaičių, bus apdovanoti piniginiais prizais ir kvietimais į Vandens parką.

Kviesta bendruomeniškumui

Naujausia „Druskininkų klubo“ iniciatyva – viešai išreikšti klubo poziciją, tokiu būdu primenant druskininkiečiams, koks svarbus yra mūsų visų bendruomeniškumas, remiant Druskininkų savivaldybės vykdomus darbus. Viešame kreipimesi „Mylėkime savo miestą!“, skirtame druskininkiečių bendruomenei, rašoma:

„Mieli druskininkiečiai, visi pastebime, kas pastaruoju metu vyksta mūsų mieste – keli asmenys bando mūsų bendruomenę supriešinti, įtikinti dalykais, kuriuos patys prasimano, bando sukurti įvairias tariamas problemas ir jas išpūsti. Savo politinę saviraišką ir ketinimus jie bando primesti kaip miesto bendruomenės bėdas. Ir tai jau tampa ne vieno ir ne kelių žmonių problema. Negalime likti nuošalyje ir pasyviai stebėti, kuo viskas baigsis. Juk menkinamas mūsų miestas, jo pasiekimai, provokuojami ir žeminami asmenys, kurie deda milžiniškas pastangas rasti kuo geresnius sprendimus miesto gerovei kurti. Šiandien ne vienas iš mūsų susiduriame su klausimu, kurį užduoda kiti šalies gyventojai: kas Druskininkuose vyksta, iš kur tiek agresijos savivaldybės ir jos vadovų adresu, gal Jūs nepatenkinti tuo, ką turite sukūrę? Dauguma šalies gyventojų neslepia susižavėjimo Druskininkų savivaldybės meru ir net juokauja – „atiduokite jį mums – kad mums jūsų merą!“ Žinoma, galima suprasti, kad keli vis dar bręstantys politikai ar norintys jais tapti, kurdami skandalus, tokiu būdu sprendžia jų saviraiškos problemas, nevengdami pasitelkti ir savo partiečių užnugarį. Bet mes turime jiems pasakyti, kad tai turi daryti ne miesto ir ne savivaldybės vadovų, kurie padėjo Druskininkams tapti vienu patraukliausių miestų, sąskaita. Druskininkiečiai nėra akli, jie mato priežastis, dėl ko tai kyla. Mes pasisakome už tuos, kuriais savivaldybės gyventojai pasitikėjo rinkimų dieną. Mes jais pasitikime ir šiandien. Tad ne trukdykime, o padėkime visomis išgalėmis tęsti pradėtus darbus, siekti Druskininkų žmonių gerovės. Juk Lietuva prasideda nuo Druskininkų. Mylėkime savo miestą!“.

Į klausimus apie kreipimosi iniciatyvą atsakė „Druskininkų klubo“ prezidentė V. Žibūdienė.

– Kodėl „Druskininkų klubo“ valdyba ėmėsi iniciatyvos viešai priminti druskininkiečiams, koks svarbus yra mūsų visų bendruomeniškas požiūris, remiant Druskininkų savivaldybės vykdomos kurorto plėtros strategiją?

– Šis kreipimasis yra logiška esminių „Druskininkų klubo“ puoselėjamų vertybių ir deklaruojamų nuostatų išdava, atsižvelgiant į tai, kas jau daugiau kaip metus pateikiama viešojoje informacinėje erdvėje, tam tikruose vietos leidiniuose. Kreipimosi idėja „Mylėkime savo miestą!“ gimė mums, klubo nariams, sunerimus dėl pastarųjų viešų interpretacijų, kurių pastaruoju metu nestinga. Būdami pilietiški, nebegalime ilgiau tylėti, todėl viešai išsakėme savo poziciją, kuri, tikimės, padės ir kitiems druskininkiečiams įvertinti juos pasiekiančią informaciją, pamąstyti ir apie savo poziciją. Šiuo kreipimusi nesiekėme nieko sumenkinti ar įžeisti. Turėjome tikslą viešai pasakyti apie „Druskininkų klubo“ narių pritarimą Druskininkų savivaldybės pasirinktai kurorto vykdomą plėtros strategijai ir paraginti druskininkiečius bendruomeniškumui. Juk visi matome, kokios pastangos dedamos, siekiant stiprinti Druskininkus kaip vienam labiausiai mėgiamų kurortų Lietuvoje, populiarinti jį tarp užsienio šalių kurortų. Labai myliu savo gimtąjį miestą. Todėl ir įstojau į klubą, atsakingai žiūriu ir į man patikėtas pareigas. Aš mačiau Druskininkus visokius, įvairiais laikotarpiais: ir savo vaikystės Druskininkus, ir kurortą tuo laikotarpiu, kai visoje Lietuvoje buvo ekonominė krizė, ypač skaudžiai palietusi Druskininkus; matau ir dabartinį Druskininkų atgimimą, suklestėjimą, ir noriu, kad kurortas toliau stiprėtų, gražėtų. Žinau, kad to nori visi klubo nariai, todėl džiaugiuosi ir didžiuojuosi, galėdama dalyvauti jo veikloje. Mes siekiame, kad atstumas tarp miesto valdžios ir gyventojų būtų kuo mažesnis, kad būtume tie bendruomenės nariai, kurie iš pirmųjų lūpų sužino ir kalba kitiems druskininkiečiams, savo kaimynams, draugams, artimiesiems apie tai, kokie artimiausi Druskininkų planai ir projektai, kokią realią naudą jie atneš druskininkiečiams ir kurortui.

– Tarp „Druskininkų klubo“ valdybos narių – ir Druskininkų savivaldybės meras R. Malinauskas. Meras minimas ir kreipimosi „Mylėkime savo miestą!“ tekste. Ar apie šį kreipimąsi meras žinojo, ar „Druskininkų klubo“ valdybai priimant sprendimą dėl kreipimosi, meras dalyvavo?

– Apie kreipimosi idėją meras nežinojo, nedalyvavo ir valdybai priimant sprendimą dėl kreipimosi viešinimo. „Druskininkų klubo“ valdybos dauguma turi teisę kelti iniciatyvas, diskutuoti apie jų įgyvendinimą su kitais klubo nariais ir priimti sprendimą, tai ir buvo padaryta.

– Kaip po „Druskininkų klubo“ narių kreipimosi tekstu atsirado dar 1160 parašų, – kas tie druskininkiečiai, drauge su klubo nariais išreiškę pritarimą kreipimuisi?

– Džiaugiamės tuo, ir net neabejojame, kad yra ir dar daugiau druskininkiečių, pritariančių mūsų kreipimuisi. Natūralu, kad „Druskininkų klubo“ nariai supažindino su kreipimosi „Mylėkime savo miestą!“ tekstu savo šeimos, kitos savo aplinkos žmones, diskutavo. Neturėjome tikslo surinkti kuo daugiau parašų, tai klubo nariai darė savanoriškai, per keletą dienų iki publikuojant kreipimąsi spaudoje. Klubo nariams, kurie diskutavo su savo aplinkos žmonėmis dėl kreipimosi, buvo svarbiausia ne „surinkti parašus“, o būtent diskutuoti, viešinti iniciatyvą, sužinoti aplinkinių nuomonę. Tie, kuriuos per keletą dienų klubo nariai supažindino su kreipimosi tekstu, pasirašė po juo laisva valia, taip išreikšdami savo norą pritarti, prisijungti prie klubo iniciatyvos skatinti druskininkiečių bendruomeniškumą remiant vykdomus kurorto plėtros darbus.

Rūpi, kad Druskininkai gražėtų

Ir kiti „Druskininkų klubo“ nariai atsakė į klausimus apie tai, kas lėmė jų apsisprendimą vienytis klubo veikloje ir kokios mintys paskatino pritarti viešam kreipimuisi?

Arvydas Pugačiauskas, UAB „Drusta“ direktorius: „Prisijungiau prie „Druskininkų klubo“ veiklos, norėdamas kuo aktyviau, konkrečiais darbais prisidėti prie to, kad Druskininkai gražėtų kiekvienais metais, kad ir aš galėčiau prie to prisidėti. Manau, kad Druskininkai, palyginus su kitais Lietuvos miestais, vystosi sparčiausiai. Siekdamas išreikšti savo pritarimą vykdomiems kurorto plėtros darbams, vystymosi strategijai, pritariau ir kreipimuisi „Mylėkime savo miestą!“.

Arūnas Kazakevičius, individualios įmonės savininkas: „Prie „Druskininkų klubo“ prisijungiau todėl, kad tame klube yra daug mano bendraminčių, pažįstamų žmonių, kurie ne tik kalba, bet ir daro. Kreipimuisi „Mylėkime savo miestą!“ pritariau, nes jis atitinka mano požiūrį, jog vardan gražių, bendruomenės tikslų turime stengtis visi.“

Sonata Bagdzevičienė, viešbučio „Pušynas“ direktorė: „Norisi kuo aktyviau dalyvauti miesto bendruomenės gyvenime. Su kitais bendraminčiais organizuoti įvarius bendruomenei naudingus darbus, dalyvauti labdaringoje veikloje, atvirose diskusijose su jaunąja karta. Drauge galima daugiau nuveikti, nei po vieną! Pritariau kreipimuisi „Mylėkime savo miestą!“, nes matau, kad pastaruoju metu viešojoje erdvėje nepelnytai žeminami tie asmenys, kurie deda tiek daug pastangų, kad būtų surasti kuo geresni sprendimai miesto gerovei. Kokią nuomonę kiekvienas iš mūsų beturėtumėm apie vienus ar kitus dalykus, vis dėlto labai „neskanu“, kai žiniasklaidoje nuo aptarinėjamų neva neatliktų darbų pereinama prie asmeninių interesų aptarinėjimo.

Violeta Kaubrienė, UAB „Draugystės sanatorija“ direktorė: „Druskininkų klubo“ veikloje turiu galimybę išreikšti kai kurias seniai subrandintas mintis apie Druskininkų kurorto vystymo strategiją ir perspektyvą. Daugiau kaip 40 metų dirbdama Druskininkuose, išgyvendama ir šio kurorto nuosmukius, ir pakilimus, pamilau mūsų miestą. Pastarąjį dešimtmetį džiaugiuosi sėkmingais kylančio kurorto projektais, kurių tolimesniam įgyvendinimui taip būtinas tarpusavio supratimas ir vienybė. Pritarti kreipimuisi mane paskatino ir sanatorijos darbuotojai, aktyviai ir laisvanoriškai pritardami šiai iniciatyvai.“

Tadas Šimkus, UAB „Relaturas“ direktorius: „Kadangi klubas yra įvairių profesijų žmonių sambūris, todėl įdomu žinoti nuomones apie kurorto vystymosi kryptis, realią situaciją mieste ne tik iš spaudos. Manau, pastaruoju metu viešoje erdvėje vykstanti bendruomenę priešinanti diskusija labai nenaudinga Druskininkams. Siekiant kurorto plėtros, kuriant druskininkiečių gerovę aš esu už dialogą. Kreipimasis „Mylėkime savo miestą!“ kaip tik skatina tokiam dialogui, todėl kreipimuisi pritariau“.

Zenonas Naujokas, Druskininkų miškų urėdijos urėdas: „Prie „Druskininkų klubo“ prisijungiau, kaip prie bendraminčių, norinčių dar labiau išpuoselėti savo miestą. Pritariau kreipimusi, kuriame tokia nuostata išreiškiama.“

Artūras Baigys, UAB „Kautra“ Druskininkų filialo vadovas: „Prie „Druskininkų klubo“ prisijungiau, norėdamas prisidėti prie mūsų bendruomenei reikalingų gerų darbų, norėdamas pabendrauti su įdomiais žmonėmis, pasidalinti mintimis. Kreipimuisi „Mylėkime savo miestą!“ pritariau, nes tikiu, kad kai kuriuose žmones jis paskatins susimąstyti ir apie tai, kad blogas tas paukštis, kuris savo lizdą teršia. Kiek galima pilti tiek purvo ant viso miesto…“

Leonas Šerpetauskis, UAB „Dirvintos transportas“ direktoriaus pavaduotojas: „Pirmoji pažintis su „Druskininkų klubo“ veikla buvo klubo Druskininkuose organizuotas susitikimas su LR Susisiekimo ministru Rimantu Sinkevičiumi praėjusių metų gegužę. Į šį susitikimą mane svečio teisėmis pakvietė dalyvauti klubo valdybos narys Vidas Stašinskas. Susipažinau su klubo jau nuveiktais darbais, išgirdau apie planus, pamaniau, kad ir aš galiu prisidėti prie jų realizavimo. Nuo 2013-ųjų liepos esu „Druskininkų klubo“ narys. Tiek darbe, tiek visuomeninėje veikloje stengiuosi matyti gerąsias puses. Labai džiaugiuosi, kad pozityvumo dvasia vyrauja ir „Druskininkų klube“, kur kiekvienas, dalindamasis informacija apie Druskininkus, bendruomenės aktualijas, ieško gerų dalykų, aiškinasi, kaip vieną ar kitą problemą išspręsti greičiau ir geriau. Todėl vienareikšmiai pritariau atviram kreipimuisi „Mylėkime savo miestą!“, tą patį padarė ir mano pažįstami žmonės. Gaila, kad kai kurie Druskininkų „patriotai“ bando ieškoti klaidų kitų darbuose lyg to „didelio krislo akyje“, nė nemėgindami pateikti savo pačių gerų, bendruomenės labui padarytų darbų sąrašo. Tuo labiau apmaudu, kad tai bandoma padaryti per „valdiškus namus“ ar per spaudą formuojant neigiamą Druskininkų įvaizdį. Tačiau manau, kad daugelis druskininkiečių atskiria pelus nuo grūdų ir jiems nereikia aiškinti, kuo šiandieniniai Druskininkai skiriasi nuo tų, kurie buvo prieš penkerius ar dešimtį metų.“

Vidas Stašinskas, UAB „Minolga“ direktorius: „Tai, kad klubas jungia labai įvairius, skirtingoms sritims atstovaujančius žmones, kuriems rūpi miesto gyvenimas, diskusijos ir idėjų realizavimas, yra labai gerai. Bendrų minčių generavimas pokalbiuose apie tai, kaip mes gyvename, ir ką galėtume padaryti, kad gyventume dar geriau, yra ir įdomus, ir naudingas procesas. Džiaugiuosi, kad galiu dalyvauti šio klubo veikloje. Viliuosi, kreipimasis „Mylėkime savo miestą!“ įnešė ir tam tikro aiškumo, nes jame labai aiškiai išsakyta, kad gerbsime rinkėjų į valdžią išrinktus žmones, bet nepalaikysime siekiančiųjų valdžios drastiškomis ar negarbingomis priemonėmis Manau, kad toks klubo kreipimasis yra brandžios pilietinės pozicijos išraiška.“

„Mano Druskininkai“ informacija/ Kalbėjosi Ramunė Šeštokienė