Žako Lipščico memorialinio muziejaus įkūrimui Druskininkuose – ir asociacijos „Druskininkų verslo klubas“ parama.

Palydėdami senuosius metus, „Druskininkų klubo“ nariai susibūrė į Liškiavos vienuolyno erdvėse organizuotą renginį. Siekdami išplėsti bendradarbiavimą su miesto bendruomene, juos sutelkti bendriems darbams, pasikvietė ir Druskininkų Rotary bei Druskininkų LIONS moterų klubas atstovus. Į renginį, kaip garbės svečias, pakviestas LR Seimo narys Zenonas Streikus, Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas. Drauge su juo atvyko Kirgizijos ambasadorius su konsulu. Šventinio renginio metu pagrindinis dėmesys skirtas Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus projektui Druskininkuose įrengti garsaus žydų kilmės skulptoriaus Žako Lipšico memorialinį muziejų, prie kurio įgyvendinimo ketina prisidėti ir „Druskininkų klubas“.

 

Asociacija „Druskininkų verslo klubas“, miestui dovanojusi galimybę klausytis kariljono muzikos garsų, jau pateikė naują idėją – prisidėti prie Žako Lipščico memorialinio muziejaus šv. Jokūbo gatvėje įkūrimo. Kaip sakė klubo prezidentas Albertas Katilovskis, kasmet stengiamasi įgyvendinti naują projektą, reikalingą ir naudingą miestui.

Palydėdami 2017 - uosius metus, „Druskininkų klubo“ nariai susibūrė į Liškiavos vienuolyno erdvėse organizuotą renginį. Siekdami išplėsti bendradarbiavimą su miesto bendruomene, juos sutelkti bendriems darbams, pasikvietė ir Druskininkų „Rotary“ bei „Lions“ klubo atstovus. „Šie klubai rengia gražų labdaros renginį „Po angelo sparnu“, taigi mūsų šventėje pristatė šiemetį renginį, Druskininkų klubo nariai mielai prisideda prie labdaringo renginio“, – pasakojo A. Katilovskis.

Asociacijos „Druskininkų klubas“ šventiniame renginyje, kaip garbės svečiai, dalyvavo ir LR Seimo narys Z. Streikus, Druskininkų savivaldybės meras R. Malinauskas, Kirgizijos ambasadorius su konsulu, „Rotary“ ir „Lions“ klubų nariai/Asmeninio archyvo nuotrauka

Asociacija „Druskininkų klubas“ prisidės prie Žako Lipščico memorialinio muziejaus šv. Jokūbo gatvėje įkūrimo.

 

Laimos Rekevičienės nuotrauka

 

Į renginį, kaip garbės svečias, pakviestas LR Seimo narys Zenonas Streikus, Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas. Drauge su juo atvyko Kirgizijos ambasadorius su konsulu. „Jie ketina užmegzti ryšius su Druskininkais, čia esančia verslo bendruomene. Ketiname bendradarbiauti, ir jau kitais metais galbūt vyksime vieni pas kitus į svečius, keisimės delegacijomis, – apie planus kalbėjo „Druskininkų klubo“ prezidentas, primindamas, jog klubas vienija 40 aktyvių narių, daugiausia įmonių vadovų arba verslo savininkų, aktyvius druskininkiečius, kurie nori dalyvauti visuomeninėje veikloje. – Man malonu matyti žmones, kurie įpratę gyvenime ne prašyti, o viską sukurti savo darbu.“

A. Katilovskis sakė, kad šventinio renginio metu pagrindinis dėmesys skirtas Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus projektui Druskininkuose įrengti garsaus žydų kilmės skulptoriaus Žako Lipšico memorialinį muziejų, prie kurio įgyvendinimo ketina prisidėti ir „Druskininkų klubas“.

„Kažkada LDK kunigaikštystės laikais vienoje valstybėje gyveno įvairių tautybių žmonės ir tarpusavyje sutarė taip gražiai, kad tai suteikė inovatyvų proveržį pačiam valstybės vystymui, kultūrai, šaliai suteikė stiprybės.

Manau, kad skirtingų tautų žmonių mintys, idėjos, turėjo didelį efektą – valstybė nusidriekė nuo Baltijos iki Juodosios jūros“, – mintimis dalijosi A. Katilovskis.

Jis pasidžiaugė, jog Druskininkuose, tokiame mažame miestelyje, gyveno ir kūrė nemažai iškilių įvairių tautybių žmonių, istorinių asmenybių: „Pirmiausia – M. K. Čiurlionis, garsiausias lietuvių kilmės šalies dailininkas ir kompozitorius. Kita asmenybė – Žakas Lipšicas, Druskininkuose gimęs pasaulinio garso žydų kilmės skulptorius.

Su Druskininkais siejamas ir lenko Juzefo Pilsudskio vardas. Žinoma, tai nevienareikšmiškai vertinama asmenybė, tačiau Druskininkuose, manau, tikslinga būtų turėti vietų, kurios lenkams sietųsi  ir su jų istorine atmintimi. Tai taptų dar vienu traukos centru. Druskininkų kurortas turi gilią istoriją, čia gyveno išskirtinės asmenybės, manau, kad atvykstantiems būtų įdomu aplankyti su tomis asmenybėmis susijusias vietas, sužinoti, kokį pėdsaką jie yra mieste palikę. Mes tuo išsiskirtume iš kitų kurortų, nes tokių iškilių istorinių asmenybių, manau, nei vienas iš jų neturi.“

Pasak A. Katilovskio, taip jau sutapo, kad Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus Druskininkuose ieškojo bendruomenės narių, kurie palaikytų tą idėją įrengti memorialinį Ž. Lipšico muziejų. Lėšų muziejaus įrengimui bus gauta per įvairius fondus, iš Valstybės, tačiau jiems buvo labai svarbu, jog ir vietos bendruomenė palaikytų idėją įkurti tokį muziejų.

Idėja prisidėti prie projekto įgyvendinimo aptarta „Druskininkų klubo“ valdyboje, pristatyta savaitgalį surengtame klubo šventiniame renginyje. „Mūsų parama projektui bus 3000 eurų. Tai pagrindinis mūsų šių metų projektas. Manome, kad tai graži ir prasminga iniciatyva“, – sakė A. Katilovskis.

Iš Druskininkų kilusio skulptoriaus Ž. Lipšico monumentalųjį palikimą galima pamatyti visame pasaulyje: Izraelyje, JAV, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Ispanijoje ir kitose šalyse. Jo kūrybos kolekcijos saugomos žymiausiuose pasaulio muziejuose – kūrinių turi 79 pasaulio muziejai ir galerijos.

Druskininkuose planuojamo įrengti muziejaus ekspozicijos tikslai – susieti Druskininkus su pasauliniu menu ir svarbiausiais XX a. sociokultūriniais įvykiais ir procesais, supažindinti su svarbiausiais Ž. Lipšico biografijos ir kūrybos bruožais regioniniame ir pasauliniame kontekste; išryškinti tamprius Ž. Lipšico ryšius su Lietuva ir atskleisti žydų bendruomenės Druskininkuose istoriją. Visus metus veikiančiame muziejuje bus pasitelkti inovatyvūs ekspoziciniai sprendimai, muziejus veiks kaip aktyvi kūrybinė laboratorija, jame bus siūlomos  inovatyvios edukacinės programos įvairaus amžiaus ir poreikių žmonėms, planuojama kurti bendrus projektus su vietos švietimo ir socialinėmis įstaigomis. Žadama atgaivinti ir vasaros skulptūros simpoziumus.

Remonto darbai ir ekspozicijos įrengimas, gavus finansavimą, planuojami 2018-2020 metais.

Asociacija „Druskininkų klubas“ didžiuojasi, galėdama prisidėti prie Druskininkams svarbaus Ž. Lipšico memorialinio muziejaus įkūrimo, jis turėtų tapti dar vienu svarbiu kurorto traukos centru.

 
 
„Mano Druskininkai“ informacija